Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skurcze - jak zapobiegać
Autor Wiadomość
Baruto Offline
Początkujący

Liczba postów: 75
Liczba wątków: 5
Reputacja: 0
Skurcze - jak zapobiegać
Czy ktoś zna złoty środek na zapobieganiu skurczom mięśni a w szczególności łydek?

Od zeszłego sezony biorę magnez i minerały (suplement diety). I wydawało mi się że to wystarczy, ale Sochaczew pokazał że tak nie jest.
W zeszłym sezonie 2010 skurcze łapały mnie na ok 20 km i raczej sprawiały pewien dyskomfort.
W Sochaczewie złapał mnie pierwszy skurcz łydki na 6km i to taki, że kontynuacja jazdy wydawała się wręcz niemożliwa.
Po rozciągnięciu udało mi się dojechać do mety, ale po drodze co jakiś czas skurcze mnie nadal łapały.
Muszę się też przyznać, że wystartowałem z ostatniej pozycji i przez te 6km przebijałem się do przodu naciskając ostro na pedały. Przed startem zrobiłem parę kółek wokół miasteczka PB traktując to jako rozgrzewkę.

Przez całą zimę trenowałem weekendowo w lesie (po 1h), trochę na trenażerze (0.5h) a na 2 tygodnie przed Sochaczewem - jazda + trenażer po 1h. Natomiast dwa dni przed zawodami po przejechaniu 5 km złapał mnie skurcz i nie pozwolił na kontynuację treningu. Następnego dnia odpuściłem sobie treningi myśląc, że przez ten czas wszystko się zregeneruje.

Teraz dwa dni po zawodach nadal mam boleśnie napięte mięśnie łydek.

Jeśli ktoś z Was ma pomysł jak temu zaradzić to bardzo proszę o uwagi.
Dużo sprzętu, mało umiejętności... siły jeszcze mniejBig Grin
PB - 943 (2010) PB - 149 (2011)
11.04.2011, 08:48
Szukaj Odpowiedz
Jackdent Offline
Senior Member

Liczba postów: 337
Liczba wątków: 18
RE: Skurcze - jak zapobiegać
Temat rzeka i nie do końca poznany. Baaardzo upraszczając można podać 3 przyczyny:
1. Nadmierny wysiłek . Niedotrenowanie. Przetrenowanie.
2. Niedobory magnezu, potasu i wapnia. Ważną rzeczą jest uzupełnianie płynów, gdyż przypuszcza sie że niedobór wody może odgrywać tu znaczącą rolę.
3. Zaburzenia w krążeniu.

adn 1. W sobotę było zimno. Dodatkowo pędziłeś od startu. Można przypuszczać, że mięsień był zimny a dostał niezłego kopa. Dlaczego tak się zdarzyło w tygodniu ?? Przede wszystkim mięsień do wysiłku musi być przygotowany , rozciągnięty i ciepły.

adn 2. Magnez OK, ale to tylko jeden ze składników. Przed zawodami zaleca się nawadnianie organizmu na 2-3 dni wcześniej płynami "energetyzującymi". Czy tabletki coś tu dadzą ?? Tak, ale odżywianie jest skuteczniejsze. Zdecydowanie dieta. Pomidory, orzechy, banany, ciemna czekolada ......... Rano przed zawodami np ryż z bananami.

adn 3. Jeśli pkt 1 i 2 zawiedzie idź do lekarza.

Można jeszcze zrobić badania krwi aby ustalić poziomy minerałów. To akurat proste i tanie. Można też zrobić testy wysiłkowe krwi, m. in. z oznaczeniem poziomu kwasu mlekowego, ale to już bardziej skomplikowane i droższe.

Może pamiętasz jak jakiś czas temu lekarze walczyli ze skurczami u Mariusza Wlazłego , nie jesteś sam Wink

M4 - Cube LTD
2013 - PB nr 12 , Mazovia nr 1212 , Northtec nr 1212
[Obrazek: 10493.png]
[Obrazek: sticky4.png]
11.04.2011, 10:27
Szukaj Odpowiedz
Baruto Offline
Początkujący

Liczba postów: 75
Liczba wątków: 5
(11.04.2011, 10:27)Jackdent napisał(a):  Temat rzeka i nie do końca poznany. Baaardzo upraszczając można podać 3 przyczyny:
1. Nadmierny wysiłek . Niedotrenowanie. Przetrenowanie.
2. Niedobory magnezu, potasu i wapnia. Ważną rzeczą jest uzupełnianie płynów, gdyż przypuszcza sie że niedobór wody może odgrywać tu znaczącą rolę.
3. Zaburzenia w krążeniu.

adn 1. W sobotę było zimno. Dodatkowo pędziłeś od startu. Można przypuszczać, że mięsień był zimny a dostał niezłego kopa. Dlaczego tak się zdarzyło w tygodniu ?? Przede wszystkim mięsień do wysiłku musi być przygotowany , rozciągnięty i ciepły.

adn 2. Magnez OK, ale to tylko jeden ze składników. Przed zawodami zaleca się nawadnianie organizmu na 2-3 dni wcześniej płynami "energetyzującymi". Czy tabletki coś tu dadzą ?? Tak, ale odżywianie jest skuteczniejsze. Zdecydowanie dieta. Pomidory, orzechy, banany, ciemna czekolada ......... Rano przed zawodami np ryż z bananami.

adn 3. Jeśli pkt 1 i 2 zawiedzie idź do lekarza.

Można jeszcze zrobić badania krwi aby ustalić poziomy minerałów. To akurat proste i tanie. Można też zrobić testy wysiłkowe krwi, m. in. z oznaczeniem poziomu kwasu mlekowego, ale to już bardziej skomplikowane i droższe.

Może pamiętasz jak jakiś czas temu lekarze walczyli ze skurczami u Mariusza Wlazłego , nie jesteś sam Wink

Bardzo dziękuję. Zastosuje pkt 1 i 2 do NDM i zobaczymy co będzie.
Jak nie pomoże to trzeba będzie krew zbadać...
Dużo sprzętu, mało umiejętności... siły jeszcze mniejBig Grin
PB - 943 (2010) PB - 149 (2011)
11.04.2011, 12:28
Szukaj Odpowiedz
dirty_czarek Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 32
Liczba wątków: 4
wiem, że temat stary jak świat ale ja znalazłem metodę, która w moim przypadku wyeliminowała skurcze niemal w 100% przypadków - porzuciłem picie kawy Sad (ograniczam się tylko do jednej słabej kawki, a i to nie codziennie). Wiem, że metoda drastyczna i nie do przyjęcia dla wielu ale ja się zmusiłem i działa!

Inne metody (w szczególności suplementy) nie dawały żadnych widocznych efektów.

czarek
12.11.2012, 12:31
Szukaj Odpowiedz
adam88
Unregistered

Miałem na początku podobny problem, ciągle łapały mnie skurcze w łydkach . Nie pomagało mi to że codziennie brałem magnez + potas, dobrze się nawadniałem i nie piłem kawy. Problem tkwił w źle ustawionej pozycji na rowerze,bloki w butach były nieco wyżej niż powinny czyli ciut nad śródstopiem i siodełko również za wysoko. Przez co pracowałem praktycznie samymi łydkami które dostawały mocny wycisk. Znalazłem na www tutorial jak prawidłowo ustawić pozycję na rowerze i na szczęście pomogło. Próbuj może Twój problem też tkwi w tym samym miejscu.
13.11.2012, 21:36
Odpowiedz
rafald Offline
Member

Liczba postów: 140
Liczba wątków: 6
U mnie sprawę skurczów rozwiązał Magnez firmy Olimp - na początku brałem takie apteczne pigułeczki ale dawka w nich jest kilkukrotnie mniejsza i mi nie pomagało. Kawy nie pijam, jem dużo pomidorów innych warzyw i owoców, uzupełniam też dietę witaminami Olimpu.
[Obrazek: magb6_forte.jpg]
[Obrazek: 10899.png] [Obrazek: k.jpg]
18.11.2012, 21:35
Strona WWW Szukaj Odpowiedz
IsaacBromberg Offline
Senior Member

Liczba postów: 442
Liczba wątków: 22
Reputacja: 2
na skórcze w łydkach pomogło mi obniżenie siodełka, jak się okazało jeździłem na ekstremalnie wysokim mimo że w największym wyproście noga była niby prawidłowo ugięta, ale za to palce były maksymalnie obciągnięte i wydaje mi się ze to powodowało skórcze. obniżyłem tak że zgięcie w kolanie jest nieco większe a stopa niemal płasko na predale, obniża to też srodek ciężkości i pozwała pełniej wykorzytać mięsnie uda.

Jak by to była wysokość siodełka to po obniżeniu przez jakiś czas może się łydka i reszta nogi bardziej męczyć. po obniżeniu trzeba też sprawdzić czy ustawienie przód tył nadal jest dobre.
[Obrazek: sticky1865.png]
mBank Crew
21.05.2013, 13:52
Szukaj Odpowiedz
scorpio65 Offline
Senior Member

Liczba postów: 384
Liczba wątków: 104
Reputacja: 9
(11.04.2011, 10:27)Jackdent napisał(a):  adn 2. Magnez OK, ale to tylko jeden ze składników. Przed zawodami zaleca się nawadnianie organizmu na 2-3 dni wcześniej płynami "energetyzującymi". Czy tabletki coś tu dadzą ?? Tak, ale odżywianie jest skuteczniejsze. Zdecydowanie dieta. Pomidory, orzechy, banany, ciemna czekolada ......... Rano przed zawodami np ryż z bananami.

Plyny "energetyzujące" to niezbyt fortunne sformulowanie - mam nadziję, że kolega nie wziąl tego doslownie, gdyż akurat kawa, cola czy np: Redbull zawierają kofeinę oraz związki fosforu, które wręcz idealnie wyplukują z organizmu wapń, magnez, sód czy potas...
Kawa jest ewentualnie dopuszczalna, ale wylącznie z mlekiem i najlepiej parzona w ciśnieniowym expressie - sam taką pijam do 3 razy dziennie, skurczów nie doswiadczam, ale dieta jak powyżej to konieczność, zwlaszcza w tygodniu przed zawodami
Dorzucil bym do tego jeszcze kiwi (wit.C) oraz avocado (mnóstwo potasu)
22.05.2013, 10:02
Szukaj Odpowiedz
wikpor Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 30
Liczba wątków: 3
I nie można zapomnieć o wytrenowaniu - przesuwamy moment ich występowania, trochę tak jak ze zmęczeniem, jesteśmy w stanie więcej przejechać bezobjawowo Smile
25.05.2013, 11:11
Szukaj Odpowiedz
Wieśmin
Unregistered

Jeśli Cie dorwał skurcz to albo zjedz banana bądź pomidora bo ma dużo magnezu albo palce skieruj do przodu (trochę wygnij stopę aby był kąt 180 stopni w stosunku do całej nogo). To boli trochę ale pomaga od razu.
25.05.2013, 12:13
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości