Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie od Żółtodzioba Mini czy Max ?
Autor Wiadomość
Przemek1472 Offline
Przemysław Klimkiewicz | Witki Mi Opadły

Liczba postów: 131
Liczba wątków: 11
Reputacja: 1
Pytanie od Żółtodzioba Mini czy Max ?
Przepraszam jeśli kogoś urażę może nieco naiwnym pytaniem, ale ponieważ będzie to mój pierwszy raz ( tzn chodzi o PBM oczywiście ...) zapytam: Jak mogę podjąć decyzję jechać mini czy max nie wiedząc nic.

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć subiektywne różnice miedzy ww opcjami.

PS. Przyjmę na klatę złośliwe docinki.

Pozdrawiam
Red InGo MTB Team - Zapraszamy Stary Dziad No 758

[Obrazek: sticky2941.png]  [Obrazek: 22604.png]
16.09.2014, 15:37
Szukaj Odpowiedz
jordan79 Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 21
Liczba wątków: 8
Reputacja: 0
RE: Pytanie od Żółtodzioba Mini czy Max ?
Z mojego krótkiego doświadczenia bo jak narazie 3 Maratony to pierwszy pojechałem na 30 km w Wąchocku, zeby zobaczyc jak to jest. Zebrac jak najwięcej informacji, poznac kilku kolarzy, ktorych sie pytalem, o wiele rzeczy spzret itp, oraz czy MIN czy MAX. W Piasecznie pojechalem na MAX bo juz mniej gorek, plasko, Konst. bedzie na MAX. Ale najwazniejsze jak jest twoja kondycja na rowerze w roznych warunkach trasy piasek gorki itp. Wazne tez jest dobor opon i cisnienia (sam sie o tym przekonalem na 1 i 2 starcie Smile) Wiec mysle ze sprobować na MIN,
Pozdrawiam
16.09.2014, 17:09
Szukaj Odpowiedz
Kasia91 Offline
Member

Liczba postów: 93
Liczba wątków: 2
Trasa wydaję się być niezbyt wymagająca, więc przejedziesz zarówno dystans Max jak i dystans Mini. Pytanie tylko jak stoisz z formą i czy decydując się na dłuższy dystans chcesz go tylko przejechać czy ukończyć z satysfakcjonującym wynikiem? Na Mini od startu mocno ciśniesz aż do samej mety, na Maxie musisz już te siły rozkładać żeby wystarczyło na cały dystans. Kto jak nie Ty wie, jaka jest Twoja obecna forma ? Smile Decyzja należy do Ciebie Smile Nawet w trakcie wyścigu, do momentu rozjazdu możesz zadecydować o dystansie i ocenić swoją dyspozycję dnia Smile
[Obrazek: sticky1153.png]
16.09.2014, 17:10
Szukaj Odpowiedz
pdz Offline
Senior Member

Liczba postów: 404
Liczba wątków: 6
1. Oprócz dłuższego dystansu MAX jest przeważnie bardziej wymagający, więcej górek itp. itd. zresztą zerknij w opisy poszczególnych etapów na Forum.
Czasami zdarza się, że MAX to niemalże dwie rundy MINI.

2. Tak z głowy, to MINI potafi mieć niewiele 20 a czasem ponad 30 km, to kilometrowo i procentowo dość duża różnica, podobnie jest z MAX.

3. Zerknij na Bikermania, zobacz jakie są wyniki na poszczególnych etapach w Minix i Max w Twojej kategorii wiekowej, zobacz jak mniej/więcej z formą w porównaniu do rówieśników, jaka tam wychodzi średnia itp. itd.

Z własnego doświadczenia pojechałem pierwszy etap na mini, typowo jako rekonesans, żeby zobaczyć jak jest ze startem, wyprzedzaniem itp.
[Obrazek: sticky2302.png][Obrazek: 19561.png]
16.09.2014, 17:39
Szukaj Odpowiedz
Przemek1472 Offline

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. To bardzo cenne wskazówki.

Jak z moją formą ? W gębie jestem mocny :-). Moim celem jest chyba sprawdzenie siebie. Na miejsce nie liczę, a w każdym razie nie robię żadnych założeń.

To co wiem sam to:
1) Ważna jest dieta przed i w trakcie (jak i nawodnienie)
2) Trzeba startować wypoczętym
3) Hardware musi zostać sprawdzony przed startem

Suma tych składników, może istotnie zmienić wynik i chyba dla tego podejmę decyzję w trakcie.

PS. jakie ciśnienie ładujecie na tego typu trasę ?

16.09.2014, 19:54
Szukaj Odpowiedz
Szymon Pomorski Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 39
Liczba wątków: 3
Jakie ciśnienie? Zależy od warunków na trasie- jak jest sucho to 2-3 atmosfery, jak bardziej błotniście to nawet poniżej 2 atm. Chociaż ciśnienie zależy też od innych czynników: twoich umiejętności w terenie, szerokości opon (generalnie szersze można dobić bardziej niż węższe) ilości piasku na trasie itp. Najlepiej samemu popróbować jazdy na różnym ciśnieniu, popróbujesz i w końcu sam będziesz dobierał ciśnienie na wyczucie, jak robi to większość maratończyków.
18.09.2014, 17:25
Szukaj Odpowiedz
waldjaw Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 45
Liczba wątków: 1
Tak z grubsza pokazuje zasadę.
Dodatek do opon Geax.
http://www.vittoria.com/app/
Mnie się mniej więcej zgadza.
[Obrazek: sticky1429.png]
PB 1129 :
18.09.2014, 19:06
Szukaj Odpowiedz
Przemek1472 Offline

Dzięki. Super apka :-)x2

Jeżdzę jeszcze na fabrycznych Rapid Rob (29 x 2,25), i prawdę mówiąc czekam jak je zedrę. W starym biku miałem Racing Ralphy i różnica jeeest, mimo pozornie podobnego bieżnika jak w starych RR. Ważę z rowerem około 95 kg i zwykle mam około 2,5 atmosfery i to się mniej więcej zgadza.

Trasa w Konstancinie wygląda, że będzie "raczej" sucha, więc chyba tak zostawię.

Prawdę mówiąc jestem lekko podeksytowany całą tą imprezą ( jak przy kupnie nowego samochodu), chociaż moja małżowina określa ten stan jako "ostro napalony", nawet zrobiłem sobie plan w doc i odhaczam check listę ;-).

Macie jeszcze jakieś porady dla prawiczka? Proszę o subiektywne.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.09.2014, 21:31 przez Przemek1472.)
18.09.2014, 21:30
Szukaj Odpowiedz
maciek_slon Offline
Member

Liczba postów: 59
Liczba wątków: 3
Na sobotę zapowiadają deszcze, więc trasa nie będzie aż tak sucha. Na jednym fragmencie jest śliskie błoto, więc będzie chwila tańca z gwiazdami ;-)

Z subiektywnych uwag - jak zdecydujesz się na dystans MINI to w zasadzie od startu trzeba cisnąć niemalże na pełnych obrotach. W pierwszym moim starcie (też w tym sezonie) jechałem zdecydowanie zbyt zachowawczo, a po dojeździe do mety w zasadzie nie odczuwałem nawet szczególnego zmęczenia. Za to w kolejnych startach często się zdarzało już, że po przejechaniu przez metę człowiek pada na trawę, i w zasadzie tak powinno być jak dla mnie Wink

Startując z ostatniego sektora postaraj się na asfaltach na początku wyprzedzić możliwie dużo innych zawodników, dzięki temu mniejsza szansa że po wpadnięciu do lasu utkniesz w jakimś dziwnym zatorze.

A, no i jeszcze jedno - przyjedź na start co najmniej 2h przed czasem. Będzie czas dokonać spokojnie opłaty bez stania godzinę w kolejce i stresowania się, będzie czas na szybki rekonesans jak wyglądają pierwsze i ostatnie kilometry trasy (warto wiedzieć gdzie po starcie wyprzedzać oraz od którego miejsca zacząć finiszować). Tak ze 2km z początku oraz z końca trasy warto objechać na spokojnie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.09.2014, 21:56 przez maciek_slon.)
18.09.2014, 21:54
Szukaj Odpowiedz
Sherman 1972 Offline
Jarosław Jarszak

Liczba postów: 680
Liczba wątków: 34
Reputacja: 4
Mała porada w kwestji technicznej. Na początku maratonu (wybrany dystans nie gra tu roli) można minąć kilku nieszczęśników którzy w zasadzie na pierwszych kilometrach skończyli rywalizację z przyczyn technicznych. Aby tego uniknąć warto sprawdzić stan swojego roweru(można dokonać regulacji w serwisie w dniu startu) aby zapobiec awariom. Sprawdź zużycie łańcucha, jeśli podchodzi wymiana to kup nowy (o ile napęd przyjmie nowy łańcuch). W trakcie maratonu łańcuch dostaje niezły wycisk, pracuje często w mało optymalnym ustawieniu,wyciąga się i przekasza. Jęsli nie zredukujesz na czas przełożenia to ciągniesz z blatu na siłę. Zużyty łańcuch może tego nie wytrzymać a w najlepszym razie zacznie przeskakiwać, kłopot murowany(upośledzenie zmiany biegów i ryzyko nawinięcia z przodu na blat). Jeśli masz koła z dętkami to także warto je sprawdzić. Stare dętki to większe ryzyko złapania gumy. Przy okazji wymiany warto kupić coś lepszego(maxxis ultralight-ok 120g za 25zł w go sporcie) .Talk w kołach podlega zużyciu i warto przy okazji zrobić podmiankę. Tak w ogóle to wszystkie usterki techniczne w trakcie maratonu zostaną bezlitośnie obnażone. Zabranie niezbednika(pompka,dętka,spinka i klucze) to formalność. W kwestji ubioru to ubierz coś sprawdzonego a nie modny acz nie sprawdzony ciuszek.(dotyczy to zwłaszcza spodenek i butów)
     No. 72
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.09.2014, 22:58 przez Sherman 1972.)
18.09.2014, 22:47
Szukaj Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości