Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wawer/Opis trasy
Autor Wiadomość
scorpio65 Offline
Senior Member

Liczba postów: 397
Liczba wątków: 109
Reputacja: 9
Wawer/Opis trasy
Dystanse:

Fan: ok. 8km
Mini: ok. 26km
Max: ok. 52km

Start i meta oraz kolarskie miasteczko umiejscowione jak zwykle na malowniczym dziedzińcu przed Hotelem Patron na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Stąd dosłownie tylko krok i jesteśmy na obszarze Lasów Miejskich Warszawy.

Prawie 100% szlaku wiedzie przez Mazowiecki Park Krajobrazowy, zatem dominują leśne dukty, ścieżki po igliwiu oraz szutrowe i chwilami piaskowe leśne drogi Jedynym w zasadzie wyjątkiem jest około 2-kilometrowy odcinek polnej (ale twardej) drogi w polowie dystansu Max – ale i tam na pewno nie będziecie się nudzić, bo mimo, że plaski może przysporzyć miejscami nie lada kłopotu…
W drodze powrotnej zawodnicy Max przejadą też ok.500m asfaltem + ok. 1km betonowych płyt.
Gdzie niegdzie można natknąć się na kałuże czy trochę błotka - zwłaszcza, jeśli w międzyczasie popada…(zasadniczo jednak deszcz może być pomocny na piaszczystych fragmentach)
Minimalna ilość trawiastych odcinków.
Bruku tym razem brak.

Trasa bardzo ceniona przez amatorów prawdziwie terenowej czy niemal górskiej jazdy na rowerze. W dużej części wiedzie Wawerskim Szlakiem MTB – mimo, że to Mazowsze, chwilami można poczuć prawdziwie górski klimat.
Suma podjazdów na dystansie Mini ok. 170m, na Max trochę ponad 300m .
Niby niedużo, ale niech Was nie zmylą suche liczby. Ci, którzy już tu jechali w latach poprzednich, dobrze wiedzą, na czym polega trudność tej trasy. Niemal nieustanna walka z pofałdowanym terenem, korzenie zarówno na zjazdach, jak i podjazdach, mnóstwo zakrętów…czyli dużo rozpędzania i hamowania.
Oznacza to mocno interwałowy wysiłek, a do tego mnóstwo techniki oraz koncentracji. Podobnie jak na etapach świętokrzyskich, bardziej będą się liczyć moc oraz indywidualne umiejętności niż jazda „na kole” czy długotrwała wytrzymałość na dużych prędkościach. W końcu „ujeżdżamy” szlak MTB. Choć oczywiście wysiłek nieco mniejszy niż w prawdziwych górach.

Zatem ruszamy.
Pierwsze 4 km to typowa rozbiegówka (wspólna z dystansem Fan): szeroka, prawie płaska, dająca wiele okazji do wyprzedzania. Na piątym kilometrze przedsmak prawdziwej górskiej jazdy jako, że wkraczamy na Wawerski Szlak MTB – trochę wspinaczek, sporo techniki, pierwsza możliwość rozerwania peletonu…
Po ośmiu kilometrach przejazd przez dawne bagienko (obok Jez. Torfy) – rok temu prawie wyschnięte, obecnie (na skutek opadów) znów podmokłe, więc wymagające sporo koncentracji na krętych ścieżkach pośród brzezinowych kęp. Kilometr dalej kolejny test techniki na wymagającym singlu, na pokaźnym pagórku tuż obok Białego Ługu, a po prawie 12km wspólnej jazdy rozjazd Mini/Max.
Dłuższy dystans pojedzie na południe w kierunku Góry Lotników, a Mini prosto i Traktem Napoleońskim dotrze do pagórków w okolicy Wiązownej. Zaraz za nimi bufet - 16km/Mini i zarazem 42km/Max. Po krótkiej regeneracji docieramy do Góraszki, gdzie kolejny niemal 2-kilometrowy singiel sprawdzi techniczne umiejętności uczestników.
Po objechaniu szpitala w Zagórzu przejazd przez Maciejowskie Góry - ostatnia szansa na przetasowanie stawki i akcje ofensywne, a potem już tylko zjazd w „doliny” i długi, szybki finisz wzdłuż opłotków Międzylesia aż do samej mety.

Max zaraz za rozjazdem wspina się na Borową Górę i od tego momentu na dłuższym dystansie zaczną się prawdziwe „schody”. Kolejno: Góra Lotników, Boryszewska Góra, szybki przeskok przez most na drodze woj. nr 721, a zaraz potem dwa bardzo piękne, ale zarazem wymagające sporo techniki single wzdłuż Świdra (17-20km). Następne wyzwania czekające na kolarzy to wzgórza wokół Tolina i Wydma Świderska. Po tych atrakcjach pora na regenerację sił (na 24 kilometrze bufet), a po nim prawie 3-kilometrowy płaski odcinek do Wólki Mlądzkiej. Tutaj będzie wreszcie okazja na sformowanie klasycznego „mazowieckiego pociągu”.
Ponownie 2-kilometrowa techniczna ścieżka nad Świdrem, która wyprowadzi stawkę wprost na most. Po skręcie w prawo asfaltowy podjazd i krótki fragment po betonowych płytach.
 Na 32km przeskok powrotny przez drogę wojewódzką nr 721 i po krótkiej wprawce na przecince p-poż, kolejny mocno techniczny singiel (tym razem nad Mienią). Inaczej niż rok temu nie będzie przeprawy przez wysoką kładkę nad wodą – próby czasu nie wytrzymało podtrzymujące ją drzewo. Mamy za to bonus - dodatkowe 1200m „techniki” wzdłuż rzeczki, a po przejeździe zielonym szlakiem przez ul. Rolniczą, drugie tyle leśnym duktem po pagórkach.
 Od 38km do pokonania jeszcze ponad kilometrowy podjazd na pokaźny garb przy bunkrach koło Emowa. Tuż przed powrotem na trasę Mini stromy, techniczny zjazd, a potem droga do mety w ślad za krótszym dystansem

Zalecane ogumienie:
- ze względu na wymagającą, techniczną trasę osobiście zalecałbym opony uniwersalne nawet dla dobrych technicznie zawodników 
- dla początkujących raczej bardziej agresywny bieżnik - zwłaszcza, jeśli popada
- ciśnienie w zakresie średnim, przy węższych oponach nieco niższe

Do zobaczenia na finale – pod hasłem „Rowerem po zdrowie”!
Na niepowtarzalnych wawerskich szlakach!
05.10.2017, 18:03
Szukaj Odpowiedz
Dejw Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 48
Liczba wątków: 4
Reputacja: 0
RE: Wawer/Opis trasy
Świetny opis! Czytałem to jak jakąś powieść.Smile
Wawra nie jechałem, ale po opisie już mi się strasznie podoba. Do zobaczenia na trasie!
05.10.2017, 18:52
Szukaj Odpowiedz
scorpio65 Offline
Senior Member

Liczba postów: 397
Liczba wątków: 109
Reputacja: 9
(05.10.2017, 18:52)Dejw napisał(a):  Świetny opis! Czytałem to jak jakąś powieść.Smile
Wawra nie jechałem, ale po opisie już mi się strasznie podoba. Do zobaczenia na trasie!

Dzięki!
Mam nadzieję, że trasa nie zawiodla oczekiwań i rzeczywistość dorównala opisowi...
12.10.2017, 12:00
Szukaj Odpowiedz
Dejw Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 48
Liczba wątków: 4
Reputacja: 0
Cytat:Dzięki!
Mam nadzieję, że trasa nie zawiodla oczekiwań i rzeczywistość dorównala opisowi...

Było lepiej, niż śmiałem sobie wyobrażać. Smile
12.10.2017, 12:03
Szukaj Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości